Prin noiembrie am tras o fuga in Romania cu niste treaba. Dar avand avionul in Bucuresti, am decis sa imi vizitez si o prietena foarte draga de acolo. Am prins o vreme pe cinste, cel putin primele zile. Ziua – soare si cald. Noaptea – cald si placut, numai bine de plimbat. Evident ca am strabatut strazile capitalei in lung si-n lat. Am facut si putin shopping. Dar am intrat si in doua localuri din Bucuresti unde ne-am simtit super bine.
Cele doua localuri din Bucuresti in care m-am simtit grozav
Noi am ajuns acolo la sugestia prietenei mele. Ei i-a fost recomandat localul de catre un prieten din capitala. Eu doream sa incerc cel mai cool loc cu meniu de burgeri si cartofi prajiti gustosi din Bucuresti. Prin urmare, asta a fost. Insa, ca sa prindem un loc seara la o masa a trebuit sa facem rezervare dinainte.
A fost fain cam totul. Desi un pic cam aglomerat si deloc intim, poti sta atat in interior, cat si in exterior. Noi am ales o masa de doua persoane in interior cu priveliste spre terasa exterioara. Dar este un local misto de vizitat pentru mancare si atmosfera mai ales de grupuri mari de persoane.
Mancarea este buna, buna si portiile sunt mari. Noi ne-am comandat fiecare burgeri si cartofi prajiti cu sos sau cu usturoi. Si bineinteles ca a mers totul uns cu o bere rece. Atat de mari au fost portiile incat eu nu am terminat burgerul si nici galetusa arhiplina cu cartofi. O mica problema aici totusi. French fries-ii mei erau cam tari si reci. Si probabil de asta nici nu am putut manca foarte multi.
Ca pret, am dat in jur de 50 de lei fiecare pe ce a comandat. Cu tot cu bacsis, daca este sa-l punem. Dar ca experienta se merita sa mananci acolo daca ajungi in Bucuresti!
Doua localuri din Bucuresti in care merita sa ajungi
Aici am ajuns intr-o alta seara pentru a incerca cocktailuri minunate cu cafea. Prietena mea stia deja de acest loc si a zis ca trebuie sa mergem acolo. Si a fost o idee grozava. Mi-a placut mult! Atmosfera intima, luminile, muzica in surdina, servirea, multitudinea de bauturi si stafful sunt perfecte.
Si faptul ca eram la Origo alaturi de caprioarele mele(prietena mea si sora ei), a facut totul sa fie si mai grozav. In plus, bauturile si-au facut si ele efectul. Iar decorul si luminile care au fost la un moment dat slabite, au transformat totul intr-o seara de pub.
Noi am ajuns acolo mai devreme de ora cand se servesc cocktailuri, insa am baut vin ori cafea. Si pe urma a venit momentul cand ne-am comandat bauturile alcoolice Fiecare pe mana ei. Haha! Eu am ales un cocktail BRYOPSIDA iar prietena mea un DUNE.
In primul rand, felul in care le-am ales a fost special. Ni s-a facut o prezentare minunata, riguroasa, dar nu plictisitoare, despre arta cocktailului. Si apoi ni s-au oferit meniuri din care puteam alege conform preferintelor noastre cocktailul care ni se potrivea cel mai bine. Acele meniuri aveau pagini cu texturi diferite ce iti ofereau un indiciu despre gustul si consistenta bauturii in cauza.
Mi-a placut super mult acest fel de a alege o bautura! Recomand experienta!
DUNE – Cocktail pe baza de cafea. Aroma catifelata si sofisticata. Piure de mango si fructul pasiunii. Suc de mere presat la rece. Gust de espresso.
BRYOPSIDA – Cocktail cu textura de muschi si fructe aromate. Fresh si fin la gust. Note de ienupar. Creat cu sirop de vanilie homemade, frisca lichida, suc proaspat de lamaie, lime, si Tanqueray Gin.
Pe cele doua bauturi consumate la Origo, un pahar de vin rose si un cocktail BRYOPSIDA, am dat 50 de lei.
Cele doua localuri din Bucuresti m-au impresionat si voi reveni acolo cand voi avea ocazia. Le recomand pentru mancare, respectiv bauturi, celor care ajung prin Bucuresti. Sau chiar celor care sunt din capitala si nu stiu de ele(desi mai greu de crezut asa ceva). 😛
Sursa foto: galerie personala
Yummy, abia astept sa le incerc si eu! Suna tare bine!
Da. Cocktailurile de la Origo sunt super bune. Si mancarea de la Vivo Fusion la fel. Cel putin burgerii pentru care sunt renumiti.
De fusion am auzit ca e bun, de cel cu cafea nu stiam nimic. Cand trec prin bucuresti stiu unde sa merg
Ma bucur ca ti-am oferit idei! 🙂
Multumesc pentru recomandari! Nu stiam de nici unul dintre localuri. Sper sa ajung cat de curand in ambele…mai ales ca locuiesc in Bucuresti 🙂
Haha! Sper sa o faci si sa revii cu impresii! 🙂
Ce tentant! O să le încerc cu proxima ocazie 😊.
Poftă bună! 🤗
N-am fost dar neaparat o sa merg data viitoare când ies cu fetele 🙂
Grozav! Să vă simțiți bine! 🤗
Wow! Trebuie neapărat să le încerc. Mai ales un cockteil la Origo. Mulțumesc de recomandări.
Da. Un cocktail într-o atmosferă intimă ca la Origo merită încercat!
Sincer, Vivo m-a dezamagit. Nu mi se par senzationali burgerii, am mancat mai buni chiar la Burgeri si Scoici. Da cafeneaua aia trebuie incercata
Eu am avut o problemă cu cartofii prăjiți, în rest cu nimic. Bine, nici nu am mâncat prea mulți burgeri de genul la restaurant ca să pot compara. 😁
De Origo nu stiam, dar primul este laudat de toata lumea. Eu nu am reusit inca sa ajung acolo.
Să ajungi până la urmă și să îmi spui dacă ți-a plăcut! ❤
Multumesc de pont, cand ajung in Bucuresti acolo o sa mananc.
Ce drăguț! Cu plăcere! Sper să îți placă la fel de mult ca și mie. 😊
o singura data am fost in bucuresti, dar am sa iau in considerare recomandarile tale!
Sper să îți placă și ție aceste localuri! 🤗
Cu siguranță când voi ajunge în București voi face o vizită la Origo. Pare pe stilul meu, si recunosc, nu stiam de el! Mulțumim pentru recomandări! 😀
Cu plăcere! Sper să îți placă și ție!
Plănuiesc să vizitez Târgul de Crăciun din București, iar recomandările tale îmi vor fi de mare folos, acum știu unde voi mânca.
Ce bine! Distracție plăcută îți doresc! 🤗
Am fost la Origo, mi-a plăcut. De Vivo am auzit, însă nu am fost. Ai idee dacă acolo există și burgeri pentru vegetarieni?
Hey! Da, cred ca da. Prietena mea si-a luat un burger cu brânză haloumi și i-a plăcut foarte mult. Daca asta este inclus într-un meniu vegetarian, nu știu, însă! 😁😊